Vítáme Vás u AaB společnosti pro poradenství

"Stojíme za Vámi za každých okolností"

Podpora pro pěstitele postižené mrazem

Letošní mrazy způsobily v Česku pokles očekávané úrody ovoce z plánovaných 138 tisíc tun na pouhých 30 tisíc tun. Ministerstvo zemědělství po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek oznámil, že je připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství pro všechny postižené pěstitele. Materiál ohledně tohoto programu má být předložen vládě v úterý.

Zvláštní pozornost bude věnována ovocnářům - podnikatelům pěstujícím ovoce, jejichž škody překročí 50 procent. Letošní úroda ovoce má potenciál stát se nejhorší od roku 2011, kdy byla sklizeň pouze 101 tisíc tun.

Agrární komora žádá ministerstvo o finanční podporu i pro další zemědělská odvětví postižená mrazem, jako jsou pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin a cukrovky, a mrazy zasáhly také lesní školky.

Program na řešení rizik a krizí v zemědělství byl dosud aktivován třikrát, v letech 2017, 2019 a 2021. Finanční objem pro pěstitele zatím není jasný, ale mohlo by to být mezi 70 až 100 miliony korun. Ministerstvo zemědělství se také snaží získat podporu z Evropské unie a aktuálně připravuje žádost.

Výše podpory pro pěstitele bude záviset i na tom, zda byli pojištěni proti mrazu. Pokud ano, nebudou trestáni sníženou podporou. Kromě toho ministerstvo uvažuje o podpoře provozních úvěrů prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Ovocnářská unie vidí v jednání s ministerstvem o pomoc sektoru pozitivní signál. Nicméně stále chybí podpora zaměstnanosti v podnicích zabývajících se skladováním, tříděním a balením ovoce pro obchodní řetězce.

Ovocnáři zatím nemají definitivní údaje o škodách a situace v Moravě je zatím nejistá. V Čechách je jasné, že škody na peckovinách jsou významné, zatímco u jablek se odhaduje, že mohly přežít zhruba desetina úrody.