NOVÉ NAŘÍZENÍ VLÁDY ČR, S ÚČINNOSTÍ OD 26.03.2020
Do čtvrtka 26.03.2020 platí pro pendlery možnost cestování do práce, která je do 100 km za hranicemi tak jako doposud. S tvz. knížkou přeshraničního pracovníka je možno vycestovat (pendler je považován za pendlera pouze v případě, že cestuje přes hranice tam a zpět denně, případně minimálně 3x týdně. Od čtvrtka se vše změní. Zdržujeme se větších komentářů o postupu Vlády. Zde chceme prakticky popsat situace, jak se k nim budete muset jako přeshraniční zaměstnanci postavit. Držíme všem palce a budeme sledovat vývoj a stránku postupně aktualizovat,neboť v současné chvíli jsou veškeré informace z vyšších míst velmi kusé a nepřesné, budeme nadále sledovat a upřesňovat. Sledujte nás na facebooku, pokud něco v článku změníme, upřesníme, budeme Vás informovat ZDE

Upozorňujeme, že nemáme právní vzdělání a nemůžeme garantovat, že to, co zde napíšeme, tak stoprocentně platí. Navíc je velké množství vyjímek.. Článek je pouze pro hrubou orientaci v tomto problému. Také musíte vzít v potaz, že rozhodnutí vlád ČR i SRN se může měnit prakticky z hodiny na hodinu, vývoj je velmi dynamický. Spolu s vámi doufáme, že situace bude trvat co nejkratší dobu

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

JAK POSTUPOVAT V PRAXI
Bude Vám umožněn následující režim: přeshraniční pracovníci, překračující hranici s Německem a Rakouskem za účelem výkonu práce (prokazatelně pravidelně překračují tyto vnitřní hranice nejvíce 1x za 21 kalendářních dní a kteří mají potvrzení přeshraničního pracovníka a knížku přeshraničního pracovníka) musí při druhém překročení hranice za účelem výkonu práce do Německa doložit, že absolvovali dvoutýdenní nařízenou karanténu. Zjednodušenně: pokud ve čtvrtek 26.03. vycestujete za prací a jste pendler, musíte se vrátit až za 21 dní, poté pak jít do karantény a teprve po 14ti dnech vás opět pustí do SRN. A pak Vás čeká stejné kolečko. Minimálně 21 dní v SRN (můžete být i déle), návrat do vlasti, 14ti denní karanténa a tak dokola. Pokud se vrátíte domů do ČR za méně než 21 dní, podruhé vás do SRN nepustí ani po 14ti denní karanténě - na to pozor. Takže vrátit se můžete sice kdykoliv, ale pokud to bude pod tři týdny, již nevycestujete. Toto vše bude striktně kontrolováno, zapisováno a neměl by tímto režimem nikdo jiný proplout. Asi nebude ani mít smysl o tom nějak diskutovat v případech, že například onemocníte a budete se chtít vrátit do ČR a pak znovu vycestovat. Hranice 21 dní a více je klíčová. Nadále existují výjimky, které ministerstvo vnitra definuje na svých stránkách: Výjimky z omezení cestování
- Domníváme se, že pokud se nemůžete dostat přes hranice do práce, jedná se o překážku na straně zaměstnance. Toto nařízení vydala Vláda ČR, Německo tudíž s tímto nemá nic společného, tudíž nevidíme možnost, že by někdo v SRN Váš výpadek zaplatil (vyjímkou je karanténa, proberem níže, ale ani zde nemáme zatím žádné právní stanovisko, tudíž se nakrásně může stát, že i karanténa nebude v SRN proplácena)
- Vždy komunikujte se zaměstnavatelem, neberte to na lehkou váhu. Dají se najít různé kompromisy a řešení, která budou vyhovovat oběma stranám.
- Myslete na Vaše zdraví a pokud máte finanční prostředky navíc a jako bonus i domluvu se zaměstnavatelem, přemýšlejte o tom, že zůstanete v ČR. V SRN situaci opravdu podcenili. Vyzýváme ke 14ti denní karanténě všechny, kteří se z Německa i Rakouska vrátí.
- Pokud nechcete přijít o práci a zaměstnavatel bude trvat na nástupu, určitě si od čtvrtka sežeňte ubytování v SRN. Zkuste požádat zaměstnavatele o spolupráci a najít možnost, kde se ubytovat a případně aby se podílel na nákladech za ubytování. Tuto možnost vidíme jako nejlepší možnost před ztrátou zaměstnání. Myslíme si, že část zaměstnavatelů bude nucena zavírat z organizačních důvodů (váznou dodávky dílů, výroba je bržděna výpadkem pracovní síly, ekonomika klesá) a možná se do ČR dostanete mnohem dříve, než myslíte.
- Nepřemýšlejte ani o ilegálním přechodu hranic, v dnešní době jsou za to vysoké tresty.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------


JAKÉ TEDY MÁTE MOŽNOSTI
1. Ubytování v SRN
2. Kurzarbeit - dle možnosti zamětnavatele
3. Výběr dovolené, přesčasů, neplacené volno - po domluvě se zaměstnavatelem
4. Výpověď

KURZARBEIT V SRN
Kurzarbeit pomáhá zaměstnavateli i zaměstnanci. Zaměstnanci nadále trvá pracovní poměr, není propuštěn a dostává 60 procent čisté mzdy (případně 67, pokud má děti). Vláda v SRN toto období krize nyní natáhla od 01.03.2020 - 28.02.2021. Zaměstnanec může v tomto režimu dostávat tuto částku tedy až 12 měsíců. Pozor: na toto mají nárok pouze zaměstnavatelé, které krize nějakým způsobem poškozuje. Například nemocnice, domovy důchodců apod budou mít naopak většinou nedostatek personálu, ti určitě o Kurzarbeit nemohou zažádat. Naopak hotely, stravovací zařízení, ale i provozy, kde chybí vlivem krize díly, zažádat mohou. Vždy tedy záleží na konkrétní situaci dané společnosti. Nevýhodou Kurzarbeit pro pendlery v situaci, ve které se nyní nacházíme je to, že Kurzarbeit neznamená, že celou dobu budete doma. Zaměstnavatel může po Vás chtít, abyste pracovali podle jeho potřeb. Buď každý den například 2 hodiny, nebo 1x týdně 1 den. Tím pádem zde vzniká opět problém s dojížděním do práce (protože přes hranice vás nepustí). Pokud do práce nepřijedete, hrozí vám výpověď za hrubé porušení pracovní kázně. Pokud při Kurzarbeit pracujete, máte částečně vyšší mzdu (do výpočtů se zde nebudu pouštět, jen pro informaci, že na tom nebudou stejně ti, kteří nepracují a někdo, kdo do práce aspoň částečně chodí). Pro pendlery je nejidálnější, mít Kurzarbeit a zároveň nechodit po tuto dobu vůbec do práce (důvodem jsou zavřené hranice). Ale toto bohužel určuje zaměstnavatel.

VÝPOVĚĎ V TÉTO DOBĚ
Podrobně se věnujeme výpovědí zde: Výpověď v Německu
Jestliže nemáte v SRN nahlášeno bydliště a bydlíte v ČR, platí pro vás české zákony. Jak postupovat, je popsáno na stránkách v odkazu výše. Tím, že se z ČR nedostatete, určitě vše řešte s německým úřadem práce písemně. Ideálně faxem, aby byla splněna povinnost, nahlásit se ihned po obdržení výpovědi. POZOR: e-mailová komunikace zatím není brána jako oficiální kanál k jednání s úřady. Možnosti jsou opravdu tedy jen: osobně (nyní nelze, pokud jste v ČR), písemně dopisem (problém s tím, že nesplníte podmínku nahlásit se včas). V SRN totiž neplatí, že důležité je datum odeslání, ale počítá se datum přijetí na úřad. A Česká pošta nyní není schopna doručovat do SRN do druhého dne. Proto fax zůstává nejlepším řešením. Na internetu najdete i poskytovatele faxových služeb online, stačí dokument naskenovat.
Pokud nedorazíte do práce, může Vám zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr pro hrubé porušení pracovní kázně - pozor - toto je pro Vás nejhorší varianta, které se snažte vyvarovat. V ČR pak nemáte v tomto případě nárok na podporu. Výjimky ze zákona bohužel zatím nejsou, nikdo nepočítal se situací uzavření hranic
Dohoda o ukončení pracovního poměru: nárok na podporu je ve snížené výši 45 procent platu (max. 19389 Kč)
Výpověď od zaměstnavatele - většinou měsíční výpovědní lhůta k 15tému nebo ke konci měsíce - máte nárok na plnou podporu v ČR (max. 19389 Kč)
Nárok na podporu ze SRN není, pouze pro ty, kteří jsou nahlášení v SRN. O této možnosti neuvažujte, museli byste být k dispozici německému úřadu práce, jezdit na případné pohovory apod - a opět - přes hranice se nedostanete. Pro většinu tedy platí české zákony.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

KARANTÉNA
Pokud přijedete ze zahraničí, automaticky Vám bude nařízena karanténa. Musíte si telefonicky vyřídit neschopenku (zavolejte svému doktorovi, na hygienu). Tuto neschopenku neprodleně zašlete jak zaměstnavateli, tak na pojišťovnu. Nevíme, jak se v SRN ke karanténě postaví (protože je nařízena kvůli pobytu v zahraničí), ale podle nás by neschopenku akceptovat měli (jak zaměstnavatel, tak pojišťovna). Doporučujeme odesílat neschopenku faxem, aby byla splněna povinnost, že do 7mi dnů neschopenku pojišťovna obdrží. Toto je velmi důležité. Pokud je zaměstnavatel znalý zákona, ani by s tím problémy mít neměl, protože po dobu Vaší karantény dostává plnění od státu. Opět ale upozorňujeme, že si nejsme jistí, zda budou karanténu v ČR akceptovat, zvlášť v případě, že se bude jednat o nařízenou karenténu, kdy se po 21 dnech vrátíte do ČR.


ČASTÉ DOTAZY OD VÁS

1. Mám nárok na Kindergeld, pokud jsem doma na Kurzarbeit?
Ano, nadále jste pojištěn v SRN, nárok na KG máte. Jedinou výjimku tvoří vyslaní zaměstnanci českou firmou do SRN. U těchto pracovníků je vše mnohem složitější.
 

2. Mohu dostat výpověď, když marodím, jsem v karanténě nebo pobírám Kurzarbeitgeld?
Ano, ale zaměstnavatel k tomu musí mít vážné provozní důvody, které by měl uvést do výpovědi. Výjimkou jsou pracovní poměry sjednané na dobu určitou, zde automaticky končí poměr uplynutím doby a také výpověď ve zkušební době, kde nemusí být uváděny důvody. Zaměstnavateli však vzniká povinnost, pokud marodíte, platit Vás prvních 6 týdnů (u zkušební doby 2 týdny) a poté platby přebírá německá pojišťovna.
 

3. Pokud si vezmu neplacené volno, kdo za mě hradí zdravotní pojištění?
První měsíc se ničím zabývat nemusíte. Poté musíte na německou pojišťovnu nahlásit, že jste na neplaceném volnu a pojištění si platit sám.
 

4. Kurzabeit vzniká automaticky?
Ne, zaměstnavatel musí mít vážnější problémy a zažádat o povolení úřad práce. Zároveň v podnicích s odbory či radou zaměstnanců toto oni musí schválit (což většinou dělají). Společnosti, které nemají odbory ani radu se musí domluvit se zaměstnancem. Je k tomu nutná písemná dohoda. Zaměstnanec se pak již o nic nemusí starat. Můžete tedy Kurzarbeit odmítnout, ale počítejte pak s výpovědí pro nadbytečnost, protože zaměstnavatel pro vás nebude mít práci.
 

5.Jak budu placen, když pobírám nemocenskou a zároveň jsem podepsal dohodu o Kurzarbeit?
Od data platnosti dohody o Kurzarbeit (lze dokonce zpětně od 01.03.) Vám bude zaměstnavatel vyplácet pouze náhradu ve výši Kurzarbeitgeld. Pokud například marodíte od 25.02. a podepsali jste i zpětně souhlas s Kurzarbeitgeld od 01.03., budete 100 procent platu brát pouze do 29.02. Od 01.03. pak počítejte se 60ti procenty nemocenské po prvních 6 týdnů.
 

6. Komu nesmí dát zaměstnavatel výpověď?
Těhotným a 8 týdnů po porodu. Také rodičům, pokud čerpají rodičovskou dovolenou. POZOR - tot platí pouze u zaměstnavatelů s více než 10ti zaměstnanci.
 

7. Musím se bát, že mě nepustí zpět do ČR?
Nemusíte, pokud jste občan ČR nebo zde máte povolení k pobytu.

Zdroj: Top-agentur.com

Zpět