Mlčenlivost zaměstnanců o příjmech

Může firma svým zaměstnancům zakázat, aby zveřejňovali informace o svých příjmech? Této dosud nejasné právní situaci by měla učinit přítrž novela zákoníku práce, tzv. flexinovela. Poslanci nyní projednávají návrh, který se zaměřuje na transparentnost odměňování a má předejít soudním sporům mezi zaměstnavateli a pracovníky.

Zákaz mlčenlivosti o platech
Podle nového návrhu by zaměstnavatelé - živnostníci nebo obchodní společnosti - nesměly požadovat, aby zaměstnanci mlčeli o svých platech. Pokud by tento zákaz porušily, mohou čelit sankcím. Tento návrh schválil sněmovní výbor pro sociální politiku a o jeho konečném osudu rozhodnou poslanci.

V současnosti žádný zákon firmám nezakazuje zahrnout mlčenlivost o odměně do smluv. Zároveň však má každý zaměstnanec právo svobodně se vyjadřovat. To vede k právní nejistotě a častým soudním sporům. Je sporné, zda lze považovat mzdu za součást firemního know-how, když proti tomu stojí právo na svobodu projevu. Sdílení informací o příjmech může navíc zaměstnancům pomoci při odhalování možné platové diskriminace.

-----------------------------------------------------------------------------

Pro více informací volejte na tel.: 602 657 667

e-mailTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

-----------------------------------------------------------------------------

Podpora evropské směrnice
Navrhovaná změna je také v souladu s evropskou sm v souladu s evropskou směrnicí o rovnosti platů mezi muži a ženami, kterou musí Česká republika do své legislativy zahrnout během příštího roku.

Sankce za porušení
Pokud firmy budou nadále zakazovat zveřejňování platů, mohou dostat pokutu až 400 tisíc korun. Podle inspektorátu práce jsou podobné doložky již od roku 2019 považovány za diskriminační a odporují zákoníku práce. V roce 2023 bylo odhaleno 55 případů takových doložek, rok předtím 65. Dosud však za tato porušení nebyly ukládány žádné sankce.