Cestovné pacientů

Pravidla pro přiznání nároku na zdravotní přepravu vychází z § 36 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a z vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 134/1998 Sb., která stanovuje seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

Cestovné pacientů je určeno k pokrytí nákladů na cesty soukromým vozidlem, které souvisí s poskytnutím hrazené zdravotní péče, jako jsou lékařské zákroky, léčebné pobyty, terapie, dialýzy či rehabilitace.

Kdo a za jakých podmínek může přiznat nárok na cestovní náhrady k lékaři?
Nárok na cestovné stanovuje ošetřující lékař (praktik nebo specialista), který je obeznámen se zdravotním stavem pacienta. Tento nárok vzniká v situacích, kdy zdravotní stav pacienta neumožňuje běžný způsob přepravy a ošetřující lékař schvaluje přepravu soukromým vozidlem. Pacient nesmí být řidičem.

Příklady, kdy lze cestovné přiznat:
- Pacienti podstupující onkologickou léčbu s nežádoucími vedlejšími účinky.
- Pacienti s diagnózami výrazně omezujícími mobilitu.
- Pacienti s chronickými onemocněními ledvin na hemodialýze.

Jaká je výše náhrad cestovních nákladů?
Pojišťovna hradí přepravu dle vzdálenosti k nejbližšímu smluvnímu poskytovateli schopnému poskytnout potřebnou péči. Pokud je cesta delší, musí lékař delší vzdálenost odůvodnit. Proplácí se pouze kilometry ujeté nejkratší trasou mezi výjezdem a cílem, a to jen za cestu s pacientem. Výše náhrady se odvíjí od aktuální sazby na kilometr v době uskutečnění cesty. Pro rok 2024 je stanovena částka 7,89 Kč/km.

Kde získat formulář a co musí obsahovat?
Formulář „Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem“ (VZP 39/2009) poskytuje ošetřující lékař. Je k dispozici na webových stránkách www.vzp.cz/tiskopisy. Formulář musí obsahovat zdravotní důvod pro dopravu a je platný pro cesty k jednomu poskytovateli zdravotní péče, maximálně 10 cest.

Do kdy je možné požádat o náhradu?
Žádost o náhradu cestovních nákladů je možné podat do tří let od chvíle, kdy nárok vznikl, podle § 629 občanského zákoníku. Nárok na proplacení nezaniká úmrtím pacienta a je součástí dědického řízení.